Haru Hana dergisi 26 sayı Ekim/Kasım baskısında B.A.P

Translator: Gaby
Original post: http://www.bapyessir.com/2014/09/bap-in-haru-hana-magazine-vol-26-octnov.html

4. single’larının çıkış parçası hayranların ateşli tepkileri sayesinde belirlendi!
Zengin soundlarıyla Japonya’daki etkinlikleriyle öne çıkan B.A.P kolay akıl kalan bir parti parçası olan “Excuse Me” adlı 4. single’larını yayınladı.
―  Kore’de çıkış parçası olmayan bir şarkıyı Japonya’da yayınlamak ve çıkış parçası olarak seçmek çok ender görülen bir durum
YG: Evet öyle. Aslına bakarsanız bu şarkıyı konserlerde veya canlı performanslarımızda söylediğimizde atmosfer çok iyiydi o yüzden (bir sonraki single’ımız olarak) bu şarkıyı yayınlayıp yayınlamamak hakkında konuşmaya başladık.
DH: Himchan hyung’un “let’s getting’ high~ ♪” kısmı herkesin hep birlikte eğlenebileceği bir kısım,o yüzden canlı performansların tadını çıkarın!
HC: *şarkı söylüyor “let’s getting’ high~ ♪”*
JU: *tempo tutar* Yoohoo~!!
HC: We so fly to the sky high~♪
JU: Yoohoo~!!
HC: Güzel~ (gülüyor)
YG: Müziği gerçekten hoş ve sözlere de bir göz atarsanız mutlu olurum.
YJ: Şarkının ismi ve sözleri kendine güven dolu ve meydan okuyan bir havası var.
DH: Evet. Güçlü moralimiz ve özgüvenimizle “Onlara en havalı şeyi gösterelim” diye düşündük.
HC: O yüzden şarkıyı söylediğimiz zaman havalı bir şekilde söylüyoruz!

― Sahne performansınızı sabırsızlıkla bekliyorum
DH: *Birdenbire MC moduna girer* Bu dansın en önemli noktası nedir…Jongup-san?
JU: Bence seyircilerle iletişim kurabilmek, bu müzik için her zamanki tarzımızı sergilemekten daha önemli.O yüzden MV ve sahne performansımız yapı olarak birbirinden biraz farklı.
YJ: Yani sanırım “Bu farklılığın da tadını çıkarırsanız hoş olur” demek istedi (gülüyor).
ZL: Aslına bakarsanız MV çekimi için çok fazla vaktimiz olmadı o yüzden iyi çıkmasına sevindim. Herkesin bir rolü var,mesela Daehyun hyung graffiti yapıyor,Himchan hyung etrafa para saçıyor,o yüzden bu sahnelere dikkat edin.
― Her seferinde (çıkış parçasına) eşlik eden şarkılar olarak neleri seçtiğinizi görmek de ilginç oluyor,bu single’daki en sevdiğiniz parça hangisi?
YG: Benimki “Coffee Shop”. Özellikle akustik ve jazz tarzını seviyorum ve bu B.A.P’nin bu tarzı ilk deneyişi,o yüzden bu şarkıyı çok seviyorum.Öyle bir cazibesi var ki sürekli dinleseniz bile hiç bıkmıyorsunuz.
YJ: Şarkıdaki rahat havayı ben de seviyorum.Şahsen ben bu tür şarkıları seviyorum,o yüzden şarkılarımızın çoğu güçlü parçalardan oluşsa da bu tarzı da kullanabilmiş olmaktan mutluyum.
JU:Her duruma uyan ve sizi iyi hissettiren bir şarkı o yüzden ben de çok seviyorum. Ne yapıyor olursanız olun çok uygun bir fon müziği olur diye düşünüyorum.
HC: Doğru. Sadece enstrümental versiyonunu da dinleseniz piyano melodisi gerçekten de hoş!  
ZL: Ve eğer bu single albümünde bana en çok uyan şarkıyı seçmem gerekse “Zero”yu seçerdim.
YJ:  Sadece senin için Zelo (gülüyor)
ZL: Huhuhu… *kendisi demiş olmasına rağmen utanır *
― Geçen seferki ve bu seferki tanıtımlarınız arasındaki süre zarfında değişen birşeyler oldu mu?
YG: Hhh~m,yurt değiştirdik(gülüyor). Şu zamana kadar altı kişi bir odada uyuyorduk o yüzden gerçek anlamda “oda arkadaşımız” yoktu.
ZL: Şimdi ben ve  Daehyun hyung ,Yongguk hyung ve Youngjae hyung ve Himchan hyung’la da Jongup hyung aynı odayı paylaşıyor.
YJ:İlk başta odaları böyle ayarlamayı düşünmemiştik,kendi hayat tarzımıza en çok uyan üyeyi seçince doğal olarak böyle bir şey oluştu.
HC: Örneğin,Jongup ve ben en çok uyuyan kişileriz,o yüzden hayat tarzlarımız uyuşuyor ve birlikte birçok şeyin tadını çıkarabiliyoruz. Instagram’a yüklemiştim,geceyarısında et partisi falan yapıyoruz (gülüyor) İkimiz de resmen sürekli uyuyoruz (gülüyor) o yüzden kavga da etmiyoruz.
DH: Son zamanlarda onlara “koala” demeye başladık. Uyku saatleri ortalama olarak 15 saati geçiyor (gülüyor)
JU: Uyumak dışında başka olayımız pek yok… (gülüyor) Yine de Himchan hyung’la daha çok konuşma fırsatı buldum ve bence daha iyi bir ikili haline geliyoruz.Birlikte sıradan bir gün geçirince gerçekten oda arkadaşı olduğumuzu hissediyorum ve bu his gerçekten hoşuma gidiyor!
ANAHTAR KELİMELER
Canlı
Bu seneki turneniz kapsamında daha fazla ülkede sahne aldınız,unutulmaz bir anınız var mı?
YG: Dünyanın her yerinden insanların bizim şarkılarımızı dinlediğini,sevdiğini ve bizi karşılamalarını görmek beni duygulandırdı.
YJ: Boyut olarak Japonya’daki sahneler daha büyüktü değil mi? Japonya’da birkaç kez sahneye çıkabildiğimiz için mutlu oldum.
HC:İyi bir his değil mi? Uzun bir süre kalmamıza rağmen hiç zorluk yaşamadık.
DH: Ama eğlence amaçlı hiçbir yere gidemedik Japonya’da o yüzden sadece konser mekanlarını hatırlıyoruz (gülüyor)  
JU: Doğru…*ekibe bakar*Iıı,lütfen bizimle ilgilenin (Japonya’da eğlenebilmemiz için)!
HERKES: Hahahahaha! (gülüyor)
B.A.P Attack
B.A.P Attack’in Fukuoka bölümünde gördüğümüz kadarıyla herkes ayrı bir odada kalıyordu,ayrı ayrı kalmayı mı yoksa odanızı biriyle paylaşmayı mı daha çok seviyorsunuz?
YG: Sürekli birlikte olduğumuz için en azından deniz aşırı bir yere gittiğimizde kendime ait bir odam olması iyi oluyor.
YJ: Duş ve tuvalet açısından da rahat oluyor.
DH: Aslında ikisinin de iyi tarafları var.
JU: Benim için de fark etmez ~
ZL: Son zamanlarda,hyunglarla birlikte uyuyunca sabahın geç saatlerine kadar uyuyabiliyorum o yüzden aynı odayı paylaşmak… (gülüyor)
HC: Herkesin kendi bir odası olsa bile uyumadan önce birinin odasında toplanıyoruz o yüzden çok fazla bir fark olduğunu düşünmüyorum…(gülüyor)
ÜYE KÖŞESİ
S1: Kafeye gittiğinizde genelde ne içersiniz?
S2: Eğer üyeleri bir kahveye benzetmeniz gerekse bu hangi kahve olurdu?
S3: Menü oluşturmada ve kafe yönetmede en başarılı olabilecek üye?
S4: Şarkı sözleriniz “I’m from Zero,I’m hero”, çocukluk kahramanınız kimdi?
S5: Hashtag konuşması
Yongguk
C1. Americano. Aroması güzel bu yüzden hoşuma gidiyor.
C2. Hmm.. Aklıma hiçbir şey gelmiyor. Diğerlerinin cevaplarını görünce herkes haklıymış gibi geliyor (gülüyor)
C3. Himchan. Öncelikle kahveyi çok seviyor ve çok içiyor,birçok değişik kafeye gidiyor.Kafe yönetmenin yanı sıra içeceklere uyan menüler üretme konusunda da iyi olabilir gibi duruyor.
C4. “RPG Densetsu Hepoi”adlı animeden Hepoi.Canlı bir oyuncak bebek ve parmakları olmamasına rağmen kılıçla savaşıyor. Bunu havalı bulurdum ve onu kahraman olarak düşünürdüm.Tabii ki bu ben çok küçükkendi (gülüyor).
C5. #saçstili #hoşlandığın saç stili #kısa saç : Şimdiye kadar bir sürü saç stili denedim ama gerçekten kısa saç daha iyi.Eskiden rahiplerinkine benzer bir saç kesimim vardı ve çok rahattı,hoşuma gitmişti.
Himchan
C1. Americano.Kahve tadı olan herşeyi severim ama espresso çok sert…
C2. Jongup kahvenizin hazırlanmasını beklerken çıkan uyarı sesi gibi. Kahveniz hazır olunca ve uyarı sesi çıkınca mutlu olmuyor musunuz?
C3. Daehyun. Yemeyi çok seviyor bu yüzden şu zamana kadar yediği lezzetli şeylerden oluşan bir menü hazırlayabilir gibi duruyor. Ayrıca mutfağın temiz olacağını %100 garanti ederim çünkü çok titiz biridir ve müşteriler arasında da popüler olacak gibi duruyor çünkü çok arkadaş canlısı birisidir. Onun sayesinde tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz büyüleyici bir kafe olur gibi duruyor.Tabii ilk önce kontrol etmek için ben gideceğim ve raporumu foodstagram’da [food(yiyecek)+instagram] paylaşacağım!
C4.Babam.Ben küçükken babamı hiçbir oyunda veya sporda yenemezdim bu yüzden ona çok hayrandım ve “Kazanmak istiyorum.” diye düşünürdüm.
C5. #foodstagram #tetik #bir sonraki aday : İlk başlarda manzara ve selca odaklıydı ama bir süre sonra hayranlarla yediğim lezzetli yiyecekleri paylaşmaya başladım.İnsan mutluluğunu sevdiği kişilerle paylaşmak ister derler değil mi? Bunu yapmaya başladığımda benim hissettiğim şey de buydu ve gelen tepkiler beni şaşırttı.Japonya’dayken de resim yükleyeceğim,umarım Japon mutfağının yeni ve ilginç yanlarını yansıtabilirim! Lütfen merakla bekleyin!
Daehyun
C1. Mangolu bir içecek. Lezzetli,aroması güzel ve tatlı.Hoşuma giden bir tat.
C2. Yongguk hyung sade kahve gibi,Youngjae hafif bir caramel macchiato,Jongup soğuk buzlu çay ve Zelo üzerinde krema olan tatlı frappe gibi.
C3. Jongup her zaman çok orijinal fikirler buluyor o yüzden menü yaratmada başarılı olabilir gibi duruyor.
C4. Çocukluk kahramanım yoktu ama müzik açısından herkesin örnek alabileceği biri olmak istiyorum.
C5. #B.A.P Attack! #en çok görünen kişi #ünlü kameraman : Kendime “Muhabir Jung Daehyun” diyorum bu yüzden bir sorumluluğum var ve en çok ben görünüyorum (gülüyor) Hayranlarımız merak etse de etmese de “B.A.P Attack!”de sahne arkasındaki doğal ortamın nasıl olduğunu göstermek istedik.Yemek yerken şakalaşmalarımız,alışverişe çıktığımız zamanki gündelik hallerimiz,hayranlarımızı görmeden önce ne kadar heyecanlı olduğumuz ve bunun gibi şeyler.Filmografimiz hâlâ çaylak düzeyde ama ekibimiz güzel bir şekilde düzenledi ve bizim bile gözden kaçırdığımız ilginç şeyleri öne çıkardı.Onlar sayesinde bunun tadını çıkarabildik ve herşeyden önemlisi BABYler beğendiği için çok mutlu oldum!  
Youngjae
C1. Americano. Çünkü güzel bir aroması var.
C2. Zelo buz.Buzlu içecek buz olmadan tamamlanamaz.Şekli ve türü seçtiğin şeye göre değişiyor,bu çok önemli.
C3. Himchan hyung
C4. Ağabeyim.Küçükken gördüğüm ağabeyim herşeyi yapabilen ve havalı görünen biriydi. Ne yaparsam yapayım hep onun izinden giderdim.Şimdi bile benim için çok önemli birisi,beni en iyi anlayan kişi o ve hep benim yanımdadır.Bu güvenilirlik hiçbir kahramanla kıyaslanamaz.Şarkıcı olma hayalleri kurmaya başladıktan sonra müzisyenler de benim kahramanlarım olmuşlardı. Ben de birinin hayali olmak istiyorum.
C5. #fotoğraflar #fotoğraf konusu #keyif alma metodu: Kendimi geliştirdim mi bilmiyorum ama her zaman çektiğim kadar çok fotoğraf çekiyorum. Aslında manzara fotoğraflarını seviyordum ama sonra hayranlarımızı ve insanları güzel gösteren bir lens aldım o yüzden onu kullanınca üyelerin resimlerini çekiyorum çok fazla. Yurtdışındayken sokaktaki insanların resimlerini çekiyordum.Şarkılar ve müzik hakkında birşeyler öğrenirken herşeyi karıştırıyordum,diğer türleri öğrenirken ona bağlı kalmak istemiyorum.O yüzden hoşuma giden bir şekilde,serbest ve kendi merakıma göre fotoğraflar çekiyorum.  
Jongup
C1.Buzlu çikolata.
C2. Daehyun hyung hazırlanan kahveden arta kalan çekirdekler (gülüyor) Çünkü rengi koyu.
C3. Himchan hyung, Youngjae hyung. Himchan hyung bilgilidir ve Youngjae hyung da birşeye başladı mı sonunu getiren birisidir.
C4. Annem ve babam. Çünkü beni ve kardeşlerimi dünyaya getirdiler,bizi seviyorlar ve bizi candan kişiler olmamız için yetiştirdiler. Ne yapmak istediğimi ve sonrasında da neyde iyi olduğumu keşfettiğim zaman pişmanlık duymamam için hayalimi fiziksel ve ruhsal açıdan desteklediler.Pek konuşmayan bir evlat olarak her zaman kendimi iyi ifade edemiyorum ama bana bu hayali,sevgilerini ve güvenlerini bahşeden anne-babama gerçekten saygı duyuyorum.İlerde aile kurunca anne-babam gibi olmak istiyorum.
C5. #Peter #İngilizce isim # sebep : Özel bir nedeni yok,ben çocukken kilisenin rahibi İncil’den seçtiği bu ismi vermiş bana. İsim,iyi düşündükten ve sevdikten sonra verdiğin birşeydir değil mi? Benim ismimin de verilmeden önce iyi düşünüldüğüne inanıyorum o yüzden minnettarım.Şimdi B.A.P olarak sadece Kore’de değil Asya,Amerika,Avrupa ve başka herhangi bir yerde ismim “Moon Jongup” diye anılıyor o yüzden İngilizce bir isim olmadığı için de müteşekkirim.
Zelo
C1.Ekmek ve sandviç yiyorum ama içecek sipariş etmiyorum.
C2. Himchan hyung Americano. Soğuk ve değişken görünebilir ama aslında kibardır ve bizimle ilgilenir,neşeli,uysal ve herkes tarafından sevilen bir kişiliktir. “Bir kere içtin mi bayılırsın ve hep ondan içmek istersin” gibi bir Americano imajıyla uyuşuyor.
C3. Menü yaratma konusunda Himchan hyung. Estetik duygusu çok iyidir o yüzden güzel görünen şeyler yapabilir. Yönetim konusunda Yongguk hyung.B.A.P’de olduğu gibi kafeyi de iyi bir yöne ilerletebilir. Müşteriler hakkında ve büyüleyici bir yer yaratmak konusunda derinlemesine  düşünür gibi geliyor. İkisinin açtığı bir kafe…Sizce de onlara çok uymuyor mu?
C4. Başarılı olmam için beni destekleyen annem. Eskiden beri kahramanım odur.
C5. #B.A.P Attack! #kamera açısı #sabitleme : Ben yeni şeylere heyecanlanan ve diğerlerinin ilgilenmediği şeylerle ilgilenen biriyim o yüzden selcalar ve hatta dergi çekimleri için bile değişik şeyler yapmak istiyorum. “B.A.P Attack”te kamerayı çantamın tepesine koymak ve pek kullanılmayan açılar kullanmak gibi şeyler yaptım. Eğer ikinci sezonu çekersek daha da dikkat çeken açılar denemek istiyorum (gülüyor)
B.A.P SIRALAMALARI
“Excuse Me”nin sözlerinden…
S1.”Sınırlı sayıda” bir şeye sahip olmayan üye kim?
DH: Tamam hadi açıklayalım~
YJ: Aa, hepimiz Yongguk hyung deriz sanmıştım ama şaşırtıcı bir şekilde oylar bölünmüş.Yongguk hyung – 3 oy, Himchan hyung, Zelo ve Daehyun – birer oy
HC: Yongguk koleksiyon manyağı. Moda ürünleri ve başka birçok şey. Ve sonra Zelo. Geriye kalanlar da aşağı yukarı aynı.
YG: Mmm. Ben de Zelo’yu seçiyorum…Daha doğrusu,kendi adını yazdığında neden öyle bir yorum yaptın (gülüyor)
JU: Youngjae hyung ve benim sıralamam ne? Kim sıfır puan aldı?
ZL: Taş kağıt makas? (gülüyor)
DH: Hazır,taş kağıt makas! Kazanan Youngjae!
Sonuçlar
Birinci: Yongguk
İkinci: Zelo
Üçüncü: Daehyun & Himchan
Beşinci: Youngjae
Altıncı: Jongup
“Coffee Shop”ın sözlerinden…
S2. “Coffee Shop”ta hangi üye en etkileyici/fotoğraf konusu olmaya değer?
YJ: Himchan hyung and Youngjae ikisi de 2 puan, Yongguk hyung ve Daehyun birer puan.
HC: Kendi adımı yazsaydım birinci olurdum!
YG: Youngjae ve Himchan sık sık kahve içiyorlar.
YJ: Benim MacBook’um var ki bu, kafede fotoğraflanması gereken çocuk için olmazsa olmaz bir eşyadır o yüzden ben birinciyim!
DH: Haa…? (gülüyor) Neyse,onu bir tarafa bırakırsak. Yongguk hyung ve ben üçüncülüğü paylaşıyoruz ve maknae’ler de beşinci.
Sonuçlar
Birinci: Himchan & Youngjae
Üçüncü: Yongguk & Daehyun
Beşinci: Jongup & Zelo
“Zero”nun sözlerinden…
S3. “Süpermen gibi,hayır,Batman?” En çok hangi üye bir süper kahraman gibi?
HERKES: Jongup!
DH: Sağlıklı,fit bir vücudu var ve hiç yorulmuyor.
HC: Hasta olsa bile ilaç kullanmıyor.
YG:İlave bir şey almıyor veya sağlık yiyecekleri yemiyor.
JU: Ama çok sık yiyorum. Yemek istediğim çok şey var.
ZL: Onu çeken şey hamburger. Sağlıksız olmasına rağmen.
JU: Ama içinde et var bu yüzden protein dolu.
YJ: Zelo ikinci.Çünkü uzun boylu (gülüyor) Genç olduğu için enerji dolu.
DH: Geri kalan üyeler süper maknae’ler tarafından kurtarılan sıradan insanlar (gülüyor).
Sonuçlar
Birinci: Jongup
İkinci: Zelo
Üçüncü: Yongguk, Daehyun & Youngjae
Altıncı: Himchan
“Zero”nun sözlerinden…
S4. “Kuralları yıkma konusunda sınırımızı bildiğimiz sürece, özgür kelebekleriz.” Sizce en “özgür kelebek” üye kim?  
HC: Jongup muhteşem değil mi? İstediği zaman uyuyor,istediği zaman yiyor,ele avuca sıvmaz bir hayat tarzı. Ele avuca sığmaz değil de kuralsız!
JU: Himchan hyung “kelebek” sözcüğüne en çok uyan kişi.
ZL: Her yere özgürce gidebilmelerini kıskanıyorum.
YJ: Sizin de anladığınız gibi Zelo için yaş sınırlaması var.
YG: Tam olarak kurallarım yoktur ama Daehyun çok uygun bu yüzden ben sonuncu oluyorum.
JU: Daehyun-san’ın dördüncü olması iyi.
DH: Neden? (gülüyor) Jongup’tan farklı olarak ben kurallara göre yaşıyorum!
HC: İşte,özgür bir insanın vahşi sözleri!
Sonuçlar
Birinci: Jongup
İkinci: Zelo
Üçüncü: Himchan
Dördüncü: Daehyun
Beşinci: Yongguk & Youngjae

Translation ©cassie_babyz | bapyessir.com #Gaby (Turkish)

No comments:

Post a Comment